Terapia esketaminą to prawdziwy przełom w światowej psychiatrii. Przeprowadzone badania dowiodły, że stosowanie tej substancji powoduje remisję objawów u wielu pacjentów, zmagających się z depresją lekooporną. Pierwsze pozytywne zmiany można zauważyć w krótkim czasie po aplikacji preparatu. Jak dokładnie przebiega leczenie? Kto kwalifikuje się do podjęcia terapii esketaminą? Na jakie efekty można liczyć?
Esketamina – co warto o niej wiedzieć?
Ketamina to substancja czynna stosowana od lat 90 jako dożylny środek znieczulający przed zabiegami operacyjnymi. Jest mieszaniną 2 lustrzanych substancji Esketaminy i Arketaminy. Esketamina została wyodrębniona w celu rejestracji jako nowa cząsteczka co umożliwiło przeprowadzenie firmom farmaceutycznym odpowiednich badań wykazujących jej skuteczność i możliwość wprowadzenia do leczenia depresji. Esketamina zwiększa poziom glutaminianu w synapsach mózgu, co wpływa na regulację oraz tworzenie nowych połączeń między komórkami. Po badaniach oceniających jej krótkotrwałe oraz długotrwałe działanie w 2019 roku wprowadzono do użytku preparat SPRAVATO. Aplikacja leku odbywa samodzielnie przez pacjenta w gabinecie lekarskim pod ścisłą kontrolą specjalisty. Leczenie poprzedzone jest kwalifikacją oceniającą wskazania i przeciwwskazania do terapii.
Dla kogo wskazana jest terapia esketaminą?
SPRAVATO (esketaminę) stosuje się wraz z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym w leczeniu depresji lekoopornej (TRD), czyli takiej, która nie zareagowała na próby leczenia co najmniej dwoma lekami przeciwdepresyjnymi w optymalnych dawkach przez określony czas oraz u osób z ciężkim zaburzeniem depresyjnym (MDD), również z towarzyszącymi myślami lub zachowaniami samobójczymi. Udowodniono klinicznie, że preparat SPRAVATO wykazuje pozytywne działanie poprzez:
- stabilizację nastroju,
- zmniejszenie nasilenia depresji,
- ograniczenie myśli samobójczych,
- szybki efekt działania w porównaniu do innych środków farmakologicznych.
W krótkoterminowym badaniu klinicznym z udziałem osób dorosłych cierpiących na depresję lekooporną pacjenci, którzy stosowali esketaminę z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym, w przeciągu 4 tygodni doświadczyli znacznego zmniejszenia objawów depresji w porównaniu z osobami zażywającymi placebo i doustny lek przeciwdepresyjny. W długoterminowym badaniu po 16 tygodniach terapii Ci pacjenci, którzy pozostali na esketaminie, radzili sobie znacznie lepiej w odróżnieniu od osób, które przerwały terapię1.
Jak przebiega leczenie esketaminą?
Przed przystąpieniem do terapii esketaminą psychiatra szczegółowo zapoznaje się z historią kliniczną pacjentów. Istotne dla jak najlepszego zaplanowania procedur są informacje o dotychczasowym leczeniu, przyjmowanych lekach, chorobach towarzyszących i wypisy ze szpitali. Nasi specjaliści w sposób szczegółowy omawiają ryzyko i korzyści oraz odpowiadają na wszelkie pytania. Proces leczenia esketaminą trwa minimum 6 miesięcy, składa się z trzech faz – początkowo lek przyjmuje się 2 razy w tygodniu, w kolejnym czasie raz na tydzień, a następnie co dwa tygodnie. Terapia jest w pełni bezpieczna, ewentualne działania niepożądane mają charakter krótkotrwały. Należą do nich: dysocjacja (uczucie odłączenia od siebie swoich myśli, uczuć, przestrzeni lub czasu), zawroty głowy, mdłości, zmęczenie, podwyższone ciśnienie krwi czy uczucie euforii. Dlatego Pacjenci muszą pozostać pod obserwacją w klinice od 1,5 do 3h. Warto również podkreślić, że produkt leczniczy SPRAVATO ma istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dlatego przez 24 godziny nie wolno wykonywać tych czynności. Ważne jest zaplanowanie powrotu do domu z bliską osobą. Przed pierwszym zabiegiem zaleca się odbycie kilku spotkań z psychoterapeutą, który przygotuje pacjenta na doświadczenie psychomimetyczne występujące podczas zabiegu. W okresie leczenia zaleca się kontynuować sesje raz w tygodniu. U pacjentów aktywnie uczestniczących w psychoterapii obserwuje się zdecydowanie lepsze rezultaty.
KetamineClinic.pl to pierwszy gabinet psychiatryczny w Polsce oferujący leczenie ketaminą, oraz lekiem SPRAVATO (esketaminą) w połączeniu z hipnozą. Terapia otwiera pacjentom nowe możliwości. Dzięki szybkiemu działaniu leku osoby cierpiące na lekooporną formę depresji mają szansę na wyciszenie objawów i długotrwałą remisję.
źródło:
1. Cichocka, Alicja, et al. “Znaczenie esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej. Czy okaże się lekiem przełomowym?.” Psychiatria 18.4 (2021): 289-298.