Stosowanie ketaminy i esketaminy w leczeniu depresji
Mimo udowodnionej skuteczności monoaminowych leków przeciwdepresyjnych w przypadku ciężkiej depresji, u większości leczonych osób nie udaje się uzyskać pełnej poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania po wprowadzeniu leków oraz kolejnych terapiach farmakologicznych. Nadzieją na poprawę tej sytuacji jest zastosowanie ketaminy i esketaminy.
Co to jest depresja lekooporna?
Lekooporna depresja (ang. TRD – treatment-resistant depression) opisywana jest jako epizod, w którym nie uzyskano remisji, czyli poprawy stanu psychicznego, pomimo zastosowania dwóch lub więcej preparatów antydepresyjnych. Po jakim czasie można stwierdzić, że mamy do czynienia z takim przypadkiem? Przyjmuje się, że brak jakichkolwiek efektów po 6 tygodniach jest potwierdzeniem wystąpienia lekooporności
Jak już zostało wspomniane na wstępie, rozwiązaniem powyższego problemu może być zastosowanie ketaminy i esketaminy. Choć badania nad ich skutecznością nadal trwają, to można stwierdzić, że środki te stanowią farmakologiczne novum, które odkrywa szerokie perspektywy przed leczeniem lekoodpornej depresji. Są to pierwsze dostępne leki o działaniu na receptor NMDA, jak również o potencjale psychodelicznym. Oprócz tego, że dają one nadzieję chorym, są one pierwszymi niemonoaminergicznymi środkami o udowodnionej, szybkiej skuteczności w dużych zaburzeniach depresyjnych.
Leczenie lekoopornej depresji przy pomocy ketaminy i esketaminy
Obecnie najskuteczniejszymi metodami leczenia depresji ketaminą i esketaminą są:
- donosowa esketamina podawana wraz z nowo rozpoczętym stosowaniem leku przeciwdepresyjnego;
- racemiczna ketamina podawana dożylnie jako uzupełnienie istniejącego wcześniej lub nowego zestawu leków psychotropowych.
Racemiczna ketamina przy leczeniu depresji lekoopornej
Aktualne badania wskazują, że racemiczna ketamina dożylna daje wysoką skuteczność. U części pacjentów jest ona przemijająca. W związku z tym konieczne jest powtarzanie dawek (np. raz w miesiącu) w celu utrzymania korzyści terapeutycznych. Niemniej najnowsze metaanalizy wykazują, że ketamina jest skuteczniejsza niż esketamina. Dożylna forma podana gwarantuje również większą kontrolę nad przebiegiem doświadczenia psychodelicznego.
Donosowa esketamina przy leczeniu depresji lekoopornej
Esketaminę donosową poddano analizie w kilku badaniach rejestracyjnych – podawano ją zarówno z tradycyjnym lekiem przeciwdepresyjnym, jak i porównywano z placebo współinicjowanym z antydepresantem jako komparatorem – zanim zatwierdzono ją przez organy regulacyjne. Powyższe badania wskazały, że esketamina donosowa w połączeniu z konwencjonalnym lekiem przeciwdepresyjnym zmniejszała ryzyko nawrotu o 51% wśród osób, które osiągnęły stabilną remisję i o 70% wśród osób, które osiągnęły trwałą reakcję w terapii ostrej.
Ketamina a zachowania samobójcze
Ponadto warto zauważyć, że w trakcie badań zgłaszano szybkie zmniejszenie myśli samobójczych – wpływ ketaminy i esketaminy na zmniejszenie objawów suicydalnych odnotowano zarówno w przypadku pojedynczego, jak i wielokrotnego podawania. Co więcej, wykazano, że zmniejszenie liczby myśli samobójczych utrzymuje się do 7 dni od poprzedniego podania, natomiast wielokrotne dawki racemicznego wlewu dożylnego utrzymują efekt zmniejszonego nasilenia myśli samobójczych nawet do 6 tygodni.
Leczenie zaburzeń depresyjnych przy pomocy ketaminy i esketaminy
w KetemineClinic
Jeśli cierpisz na depresję, chcesz zacząć kurację lub zmienić sposób prowadzenia terapii ze względu na brak poprawy kondycji psychicznej, sprawdź ofertę KetemineClinic. Specjaliści pracujący w naszym Centrum Psychiatrii i Psychoterapii wykorzystują wiedzę opartą na najnowszych okryciach naukowych, która pomaga w osiągnięciu jak najlepszych efektów.