Psychiatra pomaga rozwiązać wiele problemów i poprawić komfort życia, jednak pierwsza wizyta u lekarza tej specjalności może wywoływać lęk i być źródłem stresu. To zrozumiałe zjawisko, ponieważ pacjent nie wie, czego się spodziewać. Przeczytaj, jak przebiega spotkanie z psychiatrą i jakie pytania mogą paść w trakcie konsultacji.
Na czym polega pomoc psychiatryczna?
Psychiatra jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką zaburzeń i chorób psychicznych wywołanych różnymi czynnikami. Dokonuje oceny stanu psychicznego pacjenta, diagnozuje, ustala odpowiedni sposób leczenia oraz nadzoruje cały proces terapeutyczny, pomaga dobrać psychoterapeutę odpowiedniego do stanu pacjenta. Jeśli zachodzi taka konieczność, może kierować badanego do innych specjalistów oraz zalecić przeprowadzenie badań laboratoryjnych i obrazowych.
Jak przebiega pierwsza wizyta u psychiatry?
Pierwsza wizyta u psychiatry opiera się na swobodnej rozmowie z pacjentem. Lekarz dokłada wszelkich starań, by spotkanie odbyło się w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Nie musisz martwić się o jego przebieg – nawet jeśli odpowiedź na niektóre z zadanych pytań sprawi Ci trudność, specjalista tak pokieruje rozmową, aby dowiedzieć się tego, co niezbędne do postawienia diagnozy. Pamiętaj, że w gabinecie jesteś bezpieczny – lekarz nie użyje Twoich słów przeciwko Tobie, nie przekaże ich innym osobom. Psychiatrę, jak każdego lekarza, obowiązuje tajemnica lekarska.
Co mówić u psychiatry? Przede wszystkim prawdę – powiedz o wszystkich swoich obawach, pragnieniach i odczuwanych emocjach. Na początku lekarz zapyta o podstawowe dane socjodemograficzne (wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny oraz wykonywany zawód). Następnie specjalista poprosi o informacje na temat okoliczności Twojego zgłoszenia:
- zechce poznać objawy Twoich dolegliwości, czas trwania dolegliwości oraz stopień nasilenia,
- zada pytania dotyczące sytuacji życiowej – zarówno prywatnej (rodzinnej), jak i zawodowej,
- spyta o historię dotychczasowego leczenia – wszelkie podejmowane próby leczenia,
- zapyta o choroby, na które cierpi pacjent, przyjmowane leki,
- będzie chciał dowiedzieć się od pacjenta więcej o ewentualnym stosowaniu używek zarówno obecnie, jak i w przeszłości (papierosów, alkoholu, narkotyków),
- zapyta też o historię chorób i zaburzeń psychicznych w rodzinie.
Te informacje pomogą określić specjaliście, na jakie tory należy skierować leczenie – czy powinno ono opierać się na stosowaniu leków, czy też warto wdrożyć psychoterapię lub potrzeba dodatkowych badań (np. biochemicznych, obrazowych). Końcowym etapem konsultacji jest przedstawienie pacjentowi diagnozy i propozycji kompleksowej terapii. Kolejne spotkania są ustalane indywidualnie. Mają one na celu kontrolę przebiegu i skuteczności prowadzonego leczenia. Pierwsza wizyta u psychiatry z reguły jest dłuższa niż kolejne spotkania, ponieważ służy ona do jak najlepszego poznania pacjenta. Dlatego konsultacja może trwać ok. 40 minut, a nawet dłużej. Następne wizyty mogą zamknąć się w 20 minutach. Koszt konsultacji psychiatrycznej możesz sprawdzić w cenniku.
W KetamineClinic.pl pacjenci mogą skorzystać z konsultacji psychiatrycznej przeprowadzonej przez doświadczonego specjalistę w warunkach pełnego zrozumienia. Jeśli zaobserwowałeś u siebie występowanie niepokojących objawów, nie zwlekaj! Umów się na wizytę.