Depresja to choroba, w której czas jest sprawą kluczową. Niestety w wielu przypadkach leki doustne nie spełniają swojej roli – bywa, że efekt terapeutyczny jest powolny, a skutki leczenia są niezadowalające. Z tego powodu nieustannie prowadzi się badania nad znalezieniem skutecznego remedium na schorzenie, które dotyka ponad milion osób w Polsce. Substancją mogąca zmienić przyszłość psychiatrii jest ketamina.
Ketamina – mechanizmy przeciwdziałające depresji
Ketamina działa dzięki przynajmniej dwóm, a prawdopodobnie trzem mechanizmom, które dają ulgę osobom cierpiącym na depresję. Pierwszy z nich przynosi ukojenie bardzo szybko i łączony jest z euforycznym stanem dysocjacyjnym podobnym do snu. Niniejsze działanie związane jest z aktywacją receptora AMPA, który przyczynia się do zwiększenia przewodnictwa synaptycznego.
Pozytywne efekty drugiego mechanizmu są widoczne po pewnym czasie – mogą być to dni lub tygodnie. Z tego powodu terapie ketaminowe, które prowadzimy w naszej klinice, trwają przynajmniej 12 tygodni (w przypadku wlewów dożylnych) lub do pół roku (dla aplikacji donosowych preparatem SPRAVATO). Jak wspomnieliśmy na początku, wydaje się, że istnieje również trzeci mechanizm. Dzięki niemu ketamina może wywoływać długotrwałe zmiany w układzie nerwowym.
Poprawa nastroju na przestrzeni dłuższego okresu możliwa jest poprzez blokowanie receptora N-metylo-D-asparaginianowego (NMDA), co wpływa na procesy plastyczności synaptycznej, która z kolei prowadzi do poprawy komunikacji między neuronami. Ponadto ketamina wykazuje wpływ na neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do modyfikacji swoich struktur i funkcji w odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Stymuluje to tworzenie nowych połączeń oraz zwiększa wydzielanie czynników neurotropowych, takich jak neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF), co może przyczynić się do długoterminowej poprawy nastroju i funkcji poznawczych.
Ketamina ponadto ma działanie psychodeliczne. Indukuje stan, który dostarcza nowych wglądów i persketyw, umożliwia destabilizację traumatycznych wspomnień i ich naprawę oraz przełamanie impasu psychoterapeutycznego. Jest ogromna szansa związane z pierwszym legalnym w Polsce leczeniem psychodelicznym, która w wielu ośrodkach jest pomijana.
Terapia ketaminowa w KetamineClinic
Kto może skorzystać z zabiegu ketaminowego?
Oferta wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego w KetamineClinic tworzona jest w oparciu o najnowszy stan wiedzy naukowej. Dlatego też w swoim portfolio posiadamy zabiegi ketaminowe, skierowane przede wszystkim do osób cierpiących na lekooporną depresję. Według badań taka forma leczenia przynosi ulgę ok. 70% pacjentom, jest szybka, a jej skutki uboczne krótkotrwałe.
Jak wygląda proces przystąpienia do terapii ketaminowej?
Zanim przystąpi się do leczenia ketaminą w Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic, należy umówić się na wizytę kwalifikacyjną. W przypadku braku przeciwskazań następuje drugi etap – przygotowania do zabiegu, które obejmują zazwyczaj kilka spotkań psychoterapeutycznych. Ich celem jest odpowiednie przygotowanie psychiczne pacjenta do radzenia sobie z potencjalnymi trudnymi doświadczeniami terapii. Ostatni etap to już same zabiegi i sesje integracji psychodelicznej – w zależności od wybranej metody leczenia terapia może mieć postać wlewów dożylnych przy użyciu ketaminy R i S lub aplikacji donosowej S-ketaminą z zastosowaniem leku SPRAVATO.
.