Leczenie zaburzeń lękowych w KeyClinic

Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń psychicznych, w których lęk i towarzyszące mu objawy mogą być tak silne, że znacznie utrudniają utrzymywanie relacji z ludźmi, edukację, pracę, realizowanie swoich zainteresowań, a także zabawę i odpoczynek. Mogą prowadzić do przewlekłego poczucia zagrożenia i izolacji. Osoby z zaburzeniami lękowymi często odczuwają lęk w sytuacjach, które dla innych mogą wydawać się “normalne” i błahe, co prowadzi do poczucia bycia niezrozumianym i unieważnionym.

UMÓW WIZYTĘ

Zaburzenia lękowe mogą manifestować się w różny sposób, w zależności od ich rodzaju. Powszechne objawy obejmują:

  • intensywny, uporczywy lęk nieadekwatny do rzeczywistego zagrożenia. Może on dotyczyć przyszłych wydarzeń, zdrowia, relacji z innymi lub sytuacji społecznych.
  • objawy fizyczne takie jak kołatanie serca, pocenie się, drżenie, duszność, nudności czy zawroty głowy.
  • problemy ze snem: trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy, nieregenerujący sen
  • napięcie mięśni szczególnie w okolicach karku i pleców.
  • problemy z koncentracją uwagi i pamięcią

Wyróżniamy kilka specyficznych typów zaburzeń lękowych, w tym:

  • lęk uogólniony  o charakterze przewlekłym, wolno płynącym, z utrzymującym się napięciem i tendencją do nadmiernego zamartwiania się różnymi aspektami życia np. pracą, zdrowiem czy finansami,
  • lęk społeczny związany z obawami przed oceną, krytyką i brakiem akceptacji ze strony innych osób, co prowadzi do unikania sytuacji społecznych,
  • lęk paniczny (napadowy, ataki paniki) – gwałtownie narastający lęk o znacznym nasileniu, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny z towarzyszącymi objawy fizyczne, takimi jak duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy. Często wiąże się z lękiem przed śmiercią, utratą przytomności, “oszaleniem”.
  • fobie specyficzne – intensywny lęk przed określonymi obiektami lub sytuacjami, takimi jak wysokość czy latanie samolotem, który prowadzi do unikania tych bodźców

Szczególnym rodzajem zaburzenia lękowego jest agorafobia, charakteryzująca się intensywnym lękiem przed sytuacjami, w których ucieczka lub uzyskanie pomocy może być trudne w przypadku wystąpienia ataku paniki lub innych objawów lęku. Osoby z agorafobią często odczuwają silny lęk przed opuszczaniem domu i obawiają się przebywania w miejscach publicznych, takich jak środki transportu publicznego czy sklepy. Agorafobia może rozwijać się jako wynik doświadczenia jednego lub kilku ataków paniki w określonych sytuacjach. Strach przed ponownym przeżyciem takiego ataku może prowadzić do unikania tych sytuacji.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Podłoże zaburzeń lękowych ma zwykle wieloczynnikowy i złożony charakter. Do ich powstania mogą przyczynić się takie czynniki jak:

  • stresujące wydarzenia życiowe (np. utrata pracy, mobbing, wypadek komunikacyjny) 
  • używanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych 
  • czynniki psychologiczne (np. niska samoocena, perfekcjonizm, potrzeba kontroli, nadmierne poczucie odpowiedzialności)
  • podłoże genetyczne – występowanie zaburzeń lękowych u bliskich osób zwiększa ryzyko zachorowania,
  • czynniki środowiskowe – (np. traumatyzujące doświadczenia w domu rodzinnym, bycie wychowywanym przez lękowych opiekunów)
  • czynniki biologiczne  związane m.in. z funkcjonalnymi zaburzeniami w obrębie układu limbicznego, a także wzgórza, podwzgórza i kory czołowej.

Leczenie zaburzeń lękowych w KeyClinic

Niezwykle istotne dla powodzenia procesu zdrowienia jest to, aby proces leczenia przebiegał dwutorowo. Kluczowa jest psychoterapia. Pozwala ona pacjentowi dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć jego mechanizmy, a tym samym wypracować odpowiednie sposoby radzenia sobie z lękiem. Równolegle stosowaną metodą jest farmakoterapia. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie każda osoba borykająca się z zaburzeniami lękowymi wymaga stosowania leków. Sięgamy po nie wtedy, gdy występujące objawy lękowe mają duże nasilenie i znacznie utrudniają funkcjonowanie. 

Dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu, osoby z zaburzeniami lękowymi mogą doświadczyć spokoju wewnętrznego, stabilności emocjonalnej oraz rozwinąć samoakceptację i pewność siebie. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z lękiem, nie wahaj się szukać pomocy. Nasi specjaliści zdiagnozują problem i wdrożą najskuteczniejszą metodę leczenia.