Ketamina jest lekiem wykorzystywanym w medycynie od wielu lat. Do niedawna substancja była głównie stosowana w anestezjologii do znieczulania operacyjnego. Odkrycie na przełomie XX i XIX wieku przeciwdepresyjnych właściwości ketaminy dało lekarzom nowe możliwości, a pacjentom nadzieję na skuteczną walkę z chorobą. Jak działa ketamina? Czy dzięki substancji rezultaty rzeczywiście są widoczne?
Czym jest ketamina i jakie wykazuje działanie?
Ketamina jest pochodną fencyklidy – substancji wykazującej działania halucynogenne. Ketamina działa przeciwbólowo, nasennie oraz amnestycznie. W ostatnich latach liczne badania kliniczne potwierdziły jej skuteczność w leczeniu depresji niereagującej na inne metody leczenia. To wszystko za sprawą oddziaływania na układ glutaminergiczny. Jak się okazuje, jego pobudzenie może zmniejszyć objawy depresji.
Ketamina skuteczna w walce z depresją
Badania naukowe potwierdzają, że ketamina wykazuje bardzo szybkie działanie, co daje nadzieje na leczenie pacjentów z depresją lekooporną. Wyróżniamy dwie formy ketaminy:
- racemiczna – mieszanina dwóch cząsteczek ketaminy „R i S”. Zwykle jest podawana za pomocą wlewu w połączeniu z doustnymi lekami przeciwdepresyjnymi w leczeniu depresji u dorosłych.
- esketamina – czyli czysta postać “S”, stosowana pod postacią aerozolu donosowego w połączeniu z doustnymi lekami przeciwdepresyjnymi w leczeniu depresji u dorosłych.
Wyraźne efekty działania substancji są zauważalne już po jednym dniu leczenia. Ketamina w znacznym stopniu zmniejsza myśli samobójcze. Dzieje się tak za sprawą modyfikacji aktywności obszarów mózgu, które odpowiadają za depresję oraz przetwarzanie emocji. Leczenie ketaminą hamuje i odwraca zanik neuronów, który jest charakterystycznym objawem neurologicznym w depresji. Dzięki temu przyczynia się do regeneracji i naprawy uszkodzonych obszarów mózgu. Badania pokazują, że po miesięcznej terapii ketaminą około 70% pacjentów cierpiących na depresję osiąga zauważalną remisję objawów.
Działania niepożądane w leczeniu ketaminą
W przypadku każdego leku mogą wystąpić skutki uboczne. Działania niepożądane związane z leczeniem ketaminą zwykle są przejściowe i ustępują po krótkim czasie. Leczenie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarzy w szpitalu lub przychodni. Do działań niepożądanych należą;
- uczucie dysocjacji – odczuwane jako oderwanie od własnego ciała,
- halucynacje,
- uczucie głębokiej sedacji – uspokojenia i wyciszenia,
- silne pobudzenie,
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- wysypka spowodowana uczuleniem na lek,
- wzmożone napięcie mięśni szkieletowych.
Przeciwwskazaniem do leczenia za pomocą ketaminy są: arytmia, świeży zawał serca lub udar mózgu, niestabilna dławica piersiowa, tętniak, stany psychozy i manii oraz nieustabilizowane schorzenia somatyczne.
Zastosowanie ketaminy w leczeniu depresji otwiera nowe możliwości dla pacjentów, u których choroba nie reaguje na dotychczasowe metody leczenia. Dzięki szybkiemu działaniu substancji oraz niewielkim skutkom ubocznym osoby cierpiące na depresję mają szansę na szybkie wyciszenie objawów i wyleczenie.
W naszym gabinecie pacjenci mogą skorzystać z terapii ketaminą o udowodnionej naukowo skuteczności. Procedura polega na podaniu 6 dawek leku w postaci infuzji dożylnych przez okres 2 tygodni. Następnie zalecane jest kolejne 6 zabiegów w większych interwałach czasowych. Po 12 tygodniach zwykle rekomendowana jest przerwa aczkolwiek niektórzy pacjenci wymagają terapii podtrzymującej.