Depresja to niezwykle poważna i co istotne – potencjalnie śmiertelna choroba. Z tego powodu nigdy nie należy bagatelizować jej objawów. Ogromne żniwo, jakie zbiera sprawiło, że Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała depresję jako chorobę cywilizacyjną XXI w. Na rynku dostępnych jest wiele klasycznych leków przeciwdepresyjnych. Jednak pomimo swojej dużej skuteczności nie u każdej osoby dojdzie pod ich wpływem do wycofania się objawów obniżonego nastroju. Nowoczesna terapia ketaminowa jest szansą właśnie dla nich.
Ketamina – szansa dla pacjentów z depresją?
Ketamina jest substancją psychoaktywną wykazującą działanie antagonistyczne w stosunku do receptora NMDA, zmniejszając tym samym działanie pobudzające glutaminianu. Tym samym wpływa na poziom innych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Ze względu na swoje działanie niwelujące ból oraz anestetyczne, już od ponad pół wieku jest wykorzystywana w anestezjologi do znieczulania pacjentów do zabiegów. Liczne badania kliniczne przeprowadzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat odkryły nowe oblicze tej niezwykle ciekawej substancji. Jak się okazuje ketamina może być z powodzeniem stosowana w terapii depresji, przyczyniając się do znacznej redukcji jej przykrych objawów.
Leczenie depresji przy pomocy ketaminy – dla kogo przeznaczona jest ta terapia?
Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychiatrycznych. W terminologii medycznej jest klasyfikowana jako zaburzenie afektywne, czyli zaburzenie nastroju. Symptomy depresji są związane z zaburzoną pracą neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym. Przywrócenie ich prawidłowego poziomu to główny cel działania leków o właściwościach przeciwdepresyjnych. Mimo długoletnich poszukiwań, wciąż nie udało się odkryć jednego leku, który byłby w stanie pomóc każdej osobie zmagającej się z przykrymi objawami depresji. Terapia ketaminowa jest przełomem w leczeniu choroby afektywnej jednobiegunowej. Jest szansą dla 30% pacjentów, którzy nie reagują na standardowe leczenie klasycznymi lekami przeciwdepresyjnymi. Głównym wskazaniem do jej zastosowania jest depresja lekooporna, czyli ta, która nie zareagowała na próby leczenia co najmniej dwoma lekami przeciwdepresyjnymi w optymalnych dawkach i przez określony czas.
Kwalifikacja do terapii ketaminowej – na czym polega?
Leczenie depresji przy pomocy ketaminy cechuje się wysokim bezpieczeństwem i skutecznością. Jednak, aby cieszyć się jego pełnym potencjałem, wymagana jest wnikliwa kwalifikacja. Przed rozpoczęciem leczenia ketaminą każdy pacjent powinien przejść wizytę kwalifikacyjną. Jej celem jest zweryfikowanie wcześniejszego rozpoznania depresji lekoopornej, wykluczenie przyczyn somatycznych zaburzeń nastroju oraz ewentualnych przeciwwskazań do podania leku. Podczas wizyty lekarz psychiatra zapozna się z historią choroby pacjenta oraz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący zgłaszanych objawów, a także szczegółowo omówi korzyści i ryzyko podejmowanego leczenia. Pacjent powinien zgłosić się na nią odpowiednio przygotowany, dlatego zalecamy zebranie ze sobą całej historii choroby oraz wyników zalecanych badań laboratoryjnych.
Celem zleconych badań jest wykrycie nieustabilizowanych schorzeń ogólnoustrojowych, które są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii ketamionowej, a także wykluczenie somatycznych przyczyn depresji (np. niedoczynności tarczycy lub niedoborów witaminowych).
KetamineClinic.pl to pierwszy gabinet psychiatryczny w Polsce oferujący nowoczesny sposób leczenie depresji lekoopornej przy pomocy ketaminy. Jej skuteczność w leczeniu depresji wynosi aż 70%. To niezwykle wysoki wynik, zważając na to, że do tej terapii klasyfikowane są osoby z ciężką depresją.