Postęp medycyny otwiera nowe perspektywy leczenia. Coraz większa uwagę środowiska naukowego przykuwają substancje psychodeliczne takie jak ketamina. Zastosowanie terapeutyczne, przynoszące wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego pacjenta, to jedna strona medalu, drugą są natomiast działania niepożądane, do których zalicza się stany dysocjacyjne, w tym niesławny k-hole.
Ketamina – charakterystyka
Ketamina to substancja psychoaktywna i anestetyk z grupy aminoketonów, którą stosuje się w medycynie zarówno jako środek znieczulający, jak i w celach terapeutycznych. Pod względem chemicznym jest ona pochodną fencyklidyny (zwanej również jako PCP) i wykazuje zdolność do blokowania receptorów N-metylo-D-asparaginianowych (NMDA) w mózgu, zwłaszcza w obszarach związanych z odczuwaniem bólu i regulacją emocji. Efekty psychoaktywne ketaminy obejmują: psychodeliczne stany dysocjacyjne, znieczulenie ogólne oraz działanie przeciwbólowe.
W ostatnich latach zastosowanie ketaminy w psychoterapii, zwłaszcza w leczeniu depresji, stało się przedmiotem intensywnych badań klinicznych. Mimo bardzo obiecujących korzyści terapeutycznych przyjmowanie ketaminy wiąże się również z ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych. To właśnie o nich wspomnimy w dalszej części tekstu po to, aby osoby decydujące się na leczenie, miały pełny obraz ketaminy z dobrodziejstwem inwentarza.
Stany dysocjacyjne po ketaminie
U większości pacjentów po ketaminie występują stany dysocjacyjne. Dotychczas były one traktowane jako skutek uboczny i faktycznie dla osób, które nie zostały do tego przygotowane przez wykwalifikowany personel mogą one być niekorzystne. Dysocjacja to krótkotrwały stan, polegający na utracie kontroli nad ciałem oraz dezintegracji odczuć i tożsamości. Mogą temu towarzyszyć barwne halucynacje, poczucie obecności Siły Wyższej, oraz zwiększony dostęp do pokładów podświadomości. Osoba przeżywająca stany dysocjacyjne odczuwa zaburzenia świadomości – może być to zarówno jedynie lekka senność, jak i odczucie przejcia do innego świata.
Jednym z kluczowych czynników, który prowadzi do stanów dysocjacji po ketaminie jest aktywacja, wcześniej wspomnianych, receptorów NMDA. W wyniku tego działania następuje wyłączenie określonych obszarów mózgu, w tym przedniego zakrętu obręczy (ang. cingulate cortex).
Psychodeliczna dysocjacja po ketaminie u osób bez psychoterapii integracyjnej może być traktowana jako działanie niepożądane, natomiast u osób odpowiednio przygotowanych daje ogromne korzyści psychoterapeutyczne. Przed leczeniem w trakcie konsultacji pacjent otrzymuje instrukcje wstępne a po każdym zabiegu następuje godzinna sesja integrująca to co pacjent przeżył w trakcie podróży ketaminowej. Umożliwia to dokonanie korekty traum, wejście w nowe perspektywy, czy przełamanie impasu psychoterapeutycznego.
K-hole, czyli „dziura ketaminowa”
W kontekście rekreacyjnego stosowania ketaminy coraz częściej słyszy się o osobach, które doświadczające tzw. k-hole. Co to takiego? W kategoriach naukowych termin ten jest używany do opisania subiektywnego doświadczenia, gdy po zażyciu ketaminy w wysokich dawkach następuje stan podobny do „pseudoznieczulenia”. Niniejsza sytuacja ma miejsce, jeśli granica dawki znieczulającej zostanie przekroczona.
Osoby, które podczas rekreacyjnego zażycia ketaminy przeżyły k-hole najczęściej wspominały o derealizacji, dezorientacji i depersonalizacji. Objawami towarzyszącymi tym stanom były: ekstremalne przeżycia sensoryczne, utrata poczucia ciała, trudności z ruchem oraz zmiany w postrzeganiu czasu i przestrzeni.
Leczenie ketaminą i esketaminą w KetemineClinic
Decydując się na leczenie ketaminą lub esketaminą, należy mieć świadomość skutków ubocznych, wśród których znajdują się m.in. stany dysocjacyjne. W KetamineClinic nie prowadzimy leczenia ketaminą bez psychoterapii integrującej ponieważ tylko takie podejście minimalizuje ryzyko niekorzystnego wpływu dysocjacji. Dzięki temu w przypadku depresji lekoopornej ok. 70% pacjentów uzyskuje remisję. Więcej informacji o działaniach niepożądanych ketaminy znajdziesz tutaj, natomiast o szczegółach leczenia dowiesz się, odwiedzając strony poświęcone ketaminie dożylnej oraz esketaminie donosowej.
.