Liczba osób chorujących na depresję z roku na rok stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. U każdej osoby depresja może przybierać różne formy i dawać inne objawy, jednak nie wolno ich lekceważyć, gdyż nieleczona wyniszcza organizm i może prowadzić do śmierci. Sprawdź, jakie symptomy mogą wskazywać na depresję.
Depresja – problem całego globu
W ostatnich latach depresja osiągnęła problem globalny. Dane nie pozostawiają złudzeń – na chorobę cierpi około 350 milionów osób, a blisko 800 tysięcy rocznie umiera z powodu samobójstwa. W Polsce rocznie choroba dotyka około 3% społeczeństwa, jednak szacuje się, że może ona dotyczyć nawet do 10% Polaków, uwzględniając jej nierozpoznaną i nieleczoną formę. Za przyczyny depresji odpowiadają czynniki endogenne, na które składają się uwarunkowania genetyczne do rozwoju choroby, zaburzenia osobowości wynikające z trudnych wczesnych doświadczeń życiowych oraz czynniki egzogenne, stanowiące oddziaływania zewnętrzne, spowodowane głównie stresującymi sytuacjami. W zależności od rodzaju i patomechanizmu wyróżniamy depresję:
- dwubiegunową – chory odczuwa zmiany nastrojów z następującymi po sobie okresami manii/hipomanii i depresji,
- lękową – ciągłe poczucie lęku i zagrożenia. Towarzyszy temu również pobudzenie psychoruchowe. W tym typie depresji wzrasta ryzyko prób samobójczych,
- maskowaną – mająca objawy podobne do schorzeń somatycznych. Bardzo często jest niewłaściwie leczona przez niespecyficzne objawy. Nazywana „depresją bez depresji”,
- psychotyczną – szczególnie ciężka postać, towarzyszą jej objawy psychotyczne – urojenia, halucynacje.
Depresja – co to za choroba i jakie są jej objawy?
Depresja jest długotrwałym zespołem zaburzeń nastroju oraz aktywności, które stopniowo upośledzają funkcjonowanie i przekładają się na różne sfery życia. Dlatego tak ważne jest, aby szybko ją rozpoznać i rozpocząć leczenie.
Każdy z nas odczuwa smutek, brak energii czy przygnębienie, jednak gdy mija stresujący czas, człowiek zaczyna funkcjonować normalnie. W przypadku depresji mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi objawami. Chory stopniowo traci zainteresowanie dotychczas ważnymi dla niego rzeczami, czuje obojętność i funkcjonuje w zwolnionym rytmie. Depresji bardzo często towarzyszą:
- zaburzenia koncentracji,
- obniżona samoocena,
- problemy z zaśnięciem lub płytki sen,
- długotrwałe uczucie zmęczenia, które nie znika po odpoczynku,
- zauważalna zmiana masy ciała (nadmierne chudnięcie lub tycie),
- rezygnacja z zainteresowań i hobby,
- myśli samobójcze,
- poczucie beznadziei i pustki,
- spadek libido,
- impulsywność.
Jak rozpoznać, że to depresja?
Jeśli podejrzewamy u siebie depresję, nie powinniśmy zwlekać i jak najszybciej udać się do psychologa lub psychiatry. Pierwsza wizyta u psychiatry może początkowo wywołać lęk lub stres. Jednak to lekarz, którego celem jest zdiagnozować problem oraz znaleźć źródło. Nie powinniśmy obawiać się tej wizyty. Im dłużej będziemy zwlekać, tym depresja może na stałe zawładnąć organizmem, siejąc w nim ogromne spustoszenia. Psychiatra zbierze dokładny wywiad i zapyta o najważniejsze szczegóły z życia. Dzięki temu zaproponuje adekwatny sposób leczenia. Pomocne w rozpoznaniu choroby są testy diagnostyczne. Jednym z nich jest skala depresji, tzw. Test Becka – stanowi wskaźnik samooceny i służy jako przesiewowe badanie rozpoznawania u siebie objawów choroby. Test składa się on z 21 pytań, które dotyczą samopoczucia w określonym czasie. W sumie można uzyskać od 0 do 63 punktów. Ich dokładna liczba określa poziom zaawansowania choroby;
- 0 do 11 pkt – brak objawów depresji,
- 12 do 19 pkt – depresja z lekkim natężeniem objawów,
- 20 do 25 pkt – umiarkowana depresja,
- 26 i więcej – ciężka postać choroby.
Pytania dotyczą stosunku do samego siebie oraz odczuwania objawów depresji, takich jak m.in.: poczucie beznadziejności, myśli samobójcze czy zaburzenia snu. Oto kilka z nich:
- „w ostatnim czasie martwię się o swoje zdrowie bardziej niż zawsze”,
- „zarzucam sobie, że jestem nieudolny i popełniam błędy”,
- „pragnę odebrać sobie życie”,
- „dość często miewam wyrzuty sumienia”,
- „ jestem stale zdenerwowany lub rozdrażniony”
To bardzo dobre narzędzie pomocnicze w diagnozowaniu depresji. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi badania lekarskiego.
Depresja wymaga szybkiej diagnostyki i wczesnego rozpoznania. Tylko w ten sposób mamy szansę na uniknięcie jej następstw. Jeśli objawy wskazują na chorobę, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie i udać się na konsultację z psychiatrą.
Ketamine Clinic to miejsce, w którym osoby cierpiące na depresję mogą uzyskać diagnozę i niezbędną pomoc. Oferujemy leczenie na światowym poziomie, którego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami i jest poparta wieloletnią praktyką kliniczną.