Stany dysocjacji po ketaminie. Czym jest k-hole? Wszystko o “dziurze ketaminowej”

Postęp medycyny otwiera nowe perspektywy leczenia. Coraz większa uwagę środowiska naukowego przykuwają substancje psychodeliczne takie jak ketamina. Zastosowanie terapeutyczne, przynoszące wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego pacjenta, to jedna strona medalu, drugą są natomiast działania niepożądane, do których zalicza się stany dysocjacyjne, w tym niesławny k-hole. Ketamina – charakterystyka Ketamina to substancja psychoaktywna i anestetyk z…

CZYTAJ WIĘCEJ

Mechanizmy działania ketaminy i jej wpływ na złagodzenie objawów depresji

Depresja to choroba, w której czas jest sprawą kluczową. Niestety w wielu przypadkach leki doustne nie spełniają swojej roli – bywa, że efekt terapeutyczny jest powolny, a skutki leczenia są niezadowalające. Z tego powodu nieustannie prowadzi się badania nad znalezieniem skutecznego remedium na schorzenie, które dotyka ponad milion osób w Polsce. Substancją mogąca zmienić przyszłość…

CZYTAJ WIĘCEJ

Dozowanie ketaminy w leczeniu depresji lekoopornej. Formy stosowania ketaminy.

Ketamina wykorzystywana w leczeniu depresji lekoopornej może przyjmować różne formy. Najpowszechniej stosowane są wlewy dożylne lub aplikowanie donosowe (esketamina) przy pomocy aerozolu. Czym różnią się obydwa sposoby? Wyjaśniamy poniżej! Formy stosowania ketaminy W leczeniu depresji wyróżnia się dwa główne sposoby podawania ketaminy. Pierwszym jest ketamina racemiczna, która składa się z dwóch cząsteczek ketaminy – R…

CZYTAJ WIĘCEJ

Co to jest neuroplastyczność mózgu? Definicja i mechanizmy działania.

Mózg fascynował ludzkość praktycznie od zawsze. Interesowano się nim już w odległej starożytności, gdy nad jego ogromną siłą rozwodzili się Hipokrates i Arystoteles, a w późniejszych stuleciach Herofilos czy Erasistratos. W renesansie m.in. Leonardo Da Vinci starał się jak najbardziej szczegółowo zobrazować ten niesamowity narząd. Kolejne wieki przynosiły nowe odkrycia, jednakże trzeba było czekać aż…

CZYTAJ WIĘCEJ

Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – jaka jest jego rola?

Rola neurotroficznych czynników wzrostu stanowi fundament dla zrozumienia złożonych procesów zachodzących w mózgu. W świetle postępujących badań coraz więcej wiadomo o funkcjach oraz plastyczności układu nerwowego. Jednym z najważniejszych neurotroficznych czynników pochodzenia mózgowego jest BDNF (ang. brain-derived neurotrophic factor), którego charakterystykę przybliżymy w niniejszym artykule. Co to jest BDNF? Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, czyli BDNF,…

CZYTAJ WIĘCEJ

Ketamina – zalety klinicznego leczenia, ryzyka rekreacyjnego stosowania

Ketamina przeszła bardzo długa drogę – od „ulicznego narkotyku” do leku, który może zrewolucjonizować leczenie depresji. Jakie zagrożenia niesie jej rekreacyjne stosowanie? Co może przynieść ketaminowa terapia antydepresyjna? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Krótka historia leczenia depresji Poszukiwanie metod terapeutycznych do zwalczania depresji zaczęło się już w latach 50-tych XX wieku,…

CZYTAJ WIĘCEJ

Terapia dialektyczno-behawioralna – czym jest, metody, do kogo jest skierowana?

Terapia poznawczo behawioralna, której początki datuje się na lata 50-te XX wieku przez kolejne dekady nieustannie ewoluowała. Owocem tego rozwoju były tzw. fale. Psychoterapia dialektyczno-behawioralna (ang. dialectical behavioral therapy – DBT) należy do, na ten moment ostatniej z nich, trzeciej. Czerpie ona z mechanizmów behawioralnych i kwestii poznawczych, dodając do nich elementy koncentrujące się na…

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy ketamina zmniejsza objawy lęku i depresji, związane z substancjami psychoaktywnymi?

Termin problematycznego używania substancji psychoaktywnych (ang. problematic substance use – PSU) obejmuje osoby przejawiające szkodliwe zachowania i schematy związane z zażywaniem narkotyków lub alkoholu – do takich należą m.in. jazda pod wpływem, nieobecności w pracy czy zachowania agresywne. Niniejszy tryb życia jest bardzo często nierozerwalnie powiązany z innymi zaburzeniami psychicznymi.PSU często stanowi etap przejściowy pomiędzy…

CZYTAJ WIĘCEJ

Terapia schematów – czym jest? Co warto o niej wiedzieć? Jakie są rodzaje?

Terapia schematów (ang. schema therapy) należy do trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej i stanowi jeden z najpopularniejszych, współczesnych nurtów, obok m.in. psychoterapii dialektyczno-behawioralnej (ang. dialectical behavior therapy – DBT), terapii akceptacji i zaangażowania (ang. acceptance and commitment therapy – ACT) czy terapii poznawczej opartej na uważności (ang. mindfulness based cognitive therapy – MBCT). Jej celem jest…

CZYTAJ WIĘCEJ

Zapraszamy na warsztaty (prowadzący: psychoterapeuta Piotr Biederek)

Dla kogo są warsztaty? Dla KAŻDEGO, kto chce…Jasno komunikować swoje potrzeby,Dbać o siebie w relacjach z innymi,Lepiej rozumieć swoje emocje i wyrażać je w sposób bardziej otwarty,Rozwijać swoje umiejętności interpersonalne,Mieć większą przejrzystość w kontaktach z innymi ,Pozbyć się wyrzutów sumienia, w sytuacji, kiedy nie mamy na coś przestrzeni i odmawiamy Dowiedzieć się czym są zdrowe…

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu ketaminowego i esketaminowego?

Zabiegi ketaminowe/esketaminowe staje się coraz bardziej popularną formą leczenia różnych schorzeń, w szczególności depresji lekoopornej. Trzeba jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do terapii, należy odpowiednio się do niej przygotować. W niniejszym wpisie przedstawimy kilka istotnych kroków, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności zabiegu ketaminowego/esketaminowego. Terapia ketaminą/esketaminą – przygotowania krok po kroku Skonsultuj…

CZYTAJ WIĘCEJ

Po co przed zabiegiem es/ketaminowym wykonać badania laboratoryjne i EKG?

Terapia ketaminowa i esketaminowa, może przynieść znaczne korzyści pacjentom cierpiącym na depresję, lęk oraz inne schorzenia psychiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że przed przystąpieniem do tego rodzaju zabiegówistnieje potrzeba wykonania pewnych badań laboratoryjnych i elektrokardiografii (EKG). Dzięki nim można szczegółowo ocenić stan zdrowia pacjenta, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zapewnić bezpieczeństwo podczas zabiegu ketaminowego/esketaminowego. Wykonanie badań laboratoryjnych…

CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie działania niepożądane ma ketamina
i esketamina?

Z roku na rok posiadamy coraz więcej informacji na temat leczenia ketaminą i esketaminą. Szersza wiedza pozwala na stosowanie skuteczniejszych metod terapeutycznych, które wydłużają efekt jej działania przeciwdepresyjnego. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba jednak zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów. Leczenie depresji ketaminą i esketaminą W związku z tym,…

CZYTAJ WIĘCEJ

Farmakogenetyka w leczeniu chorób psychicznych – przyszłość terapii

W dzisiejszych czasach coraz więcej badań naukowych koncentruje się na genetyce człowieka i jej wpływie na zdrowie oraz leczenie chorób. Z tego powodu coraz częściej w psychiatrii stosuje się farmakogenetykę. Co to jest farmakogenetyka? Farmakogenetyka (PGx) jest dziedziną nauki, która bada wpływ różnic genetycznych na reakcję organizmu na leki. Polega ona na badaniu interakcji między…

CZYTAJ WIĘCEJ

Ketamina: narkotyk na depresję? To jak psychodeliczna podróż z matni. I działa.

Każdy lek jest trucizną, każda trucizna lekiem – nauczał w XVI w. Paracelsus, wytrawny badacz roślin leczniczych i twórca alchemii. Chodzi o wielkość dawki: musi zostać właściwie dobrana. Ta uniwersalna reguła zbyt rzadko bywa przywoływana w kontekście związków zmieniających stan świadomości. Doskonałym przykładem jest ketamina, lek wynaleziony w 1963 r. na potrzeby lekarzy frontowych w Wietnamie, by mogli szybko na polu…

CZYTAJ WIĘCEJ

Strategie leczenia depresji lekoopornej. Wybrane metody leczenia

W związku z tym, że depresja lekooporna wymyka się tradycyjnym schematom terapeutycznym, nie ustają poszukiwania, aby zrozumieć odpowiednie ścieżki jej leczenia i zaproponować pacjentom skuteczne rozwiązania. Czym jest depresja lekooporna? Depresja lekooporna (ang. TRD – treatment-resistant depression) jest rodzajem depresji, który nie odpowiada na standardowe leczenie. W tym stanie pacjent nie uzyskuje wystarczającej poprawy objawów…

CZYTAJ WIĘCEJ

Psychoterapia z użyciem wirtualnej rzeczywistości (VR
w KetamineClinic)

Psychoterapia jest jednym z najważniejszych narzędzi w leczeniu chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych. Niektóre z nich, takie jak lęk, depresja, fobia społeczna, zespół stresu pourazowego (ang. PTSD – post traumatic stress disorder), można skutecznie leczyć terapią behawioralną, która opiera się na eksponowaniu pacjenta na stresory w celu zmniejszenia wrażliwości na nie. Niniejsza metoda ma jednak…

CZYTAJ WIĘCEJ

Stosowanie ketaminy w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Stosowanie ketaminy w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zwane również jako OCD (ang. obsessive–compulsive disorder) lub nerwica natręctw, mogą być powodowane zarówno przez uwarunkowania genetyczne, jak i zaburzoną gospodarkę chemiczną mózgu. U pacjentów zmagających się z powyższym schorzeniem bardzo często występują, prócz oczywistego cierpienia, liczne wyrzuty sumienia oraz poczucie wstydu.  Co to jest OCD? Czym…

CZYTAJ WIĘCEJ

Stosowanie ketaminy w leczeniu zespołu stresu pourazowego – podstawowe pojęcia

Stosowanie ketaminy w leczeniu zespołu stresu pourazowego Zespół stresu pourazowego, zwany także jako PTSD (ang. post-traumatic stress disorder), to zaburzenie psychiczne mogące wystąpić u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń. Od czego zależy? Jakie są jego objawy? Czym można je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Co to jest PTSD? Nasz artykuł zaczniemy…

CZYTAJ WIĘCEJ

Stosowanie ketaminy
i esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej

Stosowanie ketaminy i esketaminy w leczeniu depresji  Mimo udowodnionej skuteczności monoaminowych leków przeciwdepresyjnych w przypadku ciężkiej depresji, u większości leczonych osób nie udaje się uzyskać pełnej poprawy stanu zdrowia i funkcjonowania po wprowadzeniu leków oraz kolejnych terapiach farmakologicznych. Nadzieją na poprawę tej sytuacji jest zastosowanie ketaminy i esketaminy. Co to jest depresja lekooporna? Lekooporna depresja …

CZYTAJ WIĘCEJ
Czy ketamina to narkotyk?

Czy ketamina to narkotyk? Dlaczego jest wykorzystywana w leczeniu depresji?

Ketamina to substancja chemiczna, w medycynie wykorzystywana często jako lek znieczulający pacjentów przed operacją. Niestety, jest to też powszechnie dostępny narkotyk. Od 2014 roku ketaminę stosuje się również jako przełomową metodę leczenia depresji. Jakie działanie poza znieczulającym wykazuje ketamina? Jakie może być jej zastosowanie w leczeniu depresji? Czy jest bezpieczna? Na te i inne pytania…

CZYTAJ WIĘCEJ
innowacyjne metody leczenia depresji

Innowacyjne metody leczenia depresji – skuteczne i bezpieczne. Dla kogo?

Leczenie depresji to jedno z największych wyzwań współczesnej psychiatrii. Mimo iż medycyna potrafi skutecznie walczyć z chorobą, to wciąż jednak pozostaje spora grupa osób, u których standardowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Współcześnie pojawiają się kolejne koncepcje innowacyjnych terapii dla osób zmagających się z depresją lekooporną, które dają duże nadzieję na remisję choroby. Poznaj je…

CZYTAJ WIĘCEJ
Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję i kiedy udać się po pomoc do psychiatry?

Depresja jest poważną chorobą, której objawy mają charakter psychiczny i fizjologiczny. Jej objawy cechują się tendencją do nawracania i z czasem ulegają nasileniu, dlatego wymaga kompleksowego leczenia i specjalistycznego wsparcia. Poznaj objawy depresji i dowiedz się, kiedy nie warto zwlekać i zasięgnąć porady specjalisty. Objawy depresji Objawy depresji mogą u każdego pacjenta być nieco inne.…

CZYTAJ WIĘCEJ

Grupa pracy z ciałem
– zapraszamy na spotkania

Serdecznie zapraszamy na udział w grupie pracy z ciałem, która obejmuje 12 spotkań. Dzięki dofinansowaniu przez Wojewodę Mazowieckiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja, możemy Państwu zaoferować bezpłatny udział w całym cyklu. Grupa prowadzona jest przez doświadczone osoby, arteterapeutkę – mgr Julię Bartosik i psycholożkę – mgr Natalię Zborowską. Ze względu na duże Państwa zainteresowanie grupą,…

CZYTAJ WIĘCEJ
pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry – cenne wskazówki

Psychiatra pomaga rozwiązać wiele problemów i poprawić komfort życia, jednak pierwsza wizyta u lekarza tej specjalności może wywoływać lęk i być źródłem stresu. To zrozumiałe zjawisko, ponieważ pacjent nie wie, czego się spodziewać. Przeczytaj, jak przebiega spotkanie z psychiatrą i jakie pytania mogą paść w trakcie konsultacji. Na czym polega pomoc psychiatryczna? Psychiatra jest specjalistą,…

CZYTAJ WIĘCEJ
Kiedy warto poszukać pomocy w gabinecie terapeutycznym

Kiedy warto poszukać pomocy w gabinecie terapeutycznym?

Zdrowie ma wymiar nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Nasze życiowe doświadczenia często są źródłem zaburzeń psychicznych, lęków, traum czy powielania szkodliwych schematów. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z trudnościami jest skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomagają dokonywać konkretnych zmian w przeżywaniu, myśleniu i zachowaniu człowieka. Jakie sytuacje…

CZYTAJ WIĘCEJ
aerozol do nosa a walka z depresją

Lek Spravato – jak aerozol do nosa pomaga w walce z depresją?

SPRAVATO to najnowszy zatwierdzony przez FDA lek na receptę w postaci aerozolu do nosa. Przeprowadzone badania dowiodły, że substancja czynna leku – esketamina skutecznie łagodzi objawy ciężkiej depresji opornej na leczenie. Donosowa droga podania preparatu pozwala na łatwą aplikację i szybkie działanie, co wyróżnia go na tle wielu innych środków przeciwdepresyjnych. Czym jest lek Spravato?…

CZYTAJ WIĘCEJ
wskazania do esketaminy

Jakie są wskazania do rozpoczęcia terapii esketaminą?

Terapia esketaminą to prawdziwy przełom w światowej psychiatrii. Przeprowadzone badania dowiodły, że stosowanie tej substancji powoduje remisję objawów u wielu pacjentów, zmagających się z depresją lekooporną. Pierwsze pozytywne zmiany można zauważyć w krótkim czasie po aplikacji preparatu. Jak dokładnie przebiega leczenie? Kto kwalifikuje się do podjęcia terapii esketaminą? Na jakie efekty można liczyć? Esketamina –…

CZYTAJ WIĘCEJ
Jak długo trwa terapia ketaminowa?

Jak długo trwa terapia ketaminowa? Z ilu zabiegów się składa?

Leczenie depresji lekoopornej przy pomocy ketaminy oraz jej enancjomeru – esketaminy to nowatorski sposób terapii, który na całym świecie zasłynął dzięki swojej wysokiej skuteczności. Uzyskanie pełnych efektów leczenia wymaga od pacjenta ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego dotyczących częstości podawania leku oraz kuracji wspomagającej. Jak długo trwa i z ilu zabiegów składa się terapia…

CZYTAJ WIĘCEJ
Czy każda osoba z depresją może poddać się terapii ketaminą?

Czy każda osoba z depresją może poddać się terapii ketaminą?

Depresja to niezwykle poważna i co istotne – potencjalnie śmiertelna choroba. Z tego powodu nigdy nie należy bagatelizować jej objawów. Ogromne żniwo, jakie zbiera sprawiło, że Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała depresję jako chorobę cywilizacyjną XXI w. Na rynku dostępnych jest wiele klasycznych leków przeciwdepresyjnych. Jednak pomimo swojej dużej skuteczności nie u każdej osoby dojdzie pod…

CZYTAJ WIĘCEJ
Dlaczego leczenie depresji ketaminą jest skuteczniejsze niż tabletkami

Dlaczego leczenie depresji ketaminą jest skuteczniejsze niż tabletkami?

Depresja jest chorobą, w której szybkość działania leków jest kluczowa do osiągnięcia stabilizacji stanu chorego. Większość tabletek stosowanych do remisji choroby wykazuje powolny efekt terapeutyczny i nie zawsze pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Substancją o zdecydowanie wyższej skuteczności działania jest ketamina, która znajduje zastosowanie w chirurgii jako środek znieczulający. W ostatnich latach liczne badania dowiodły…

CZYTAJ WIĘCEJ
rezultaty leczenia depresji ketaminą

Jakich rezultatów można spodziewać się po leczeniu ketaminą?

Ketamina jest lekiem wykorzystywanym w medycynie od wielu lat. Do niedawna substancja była głównie stosowana w anestezjologii do znieczulania operacyjnego. Odkrycie na przełomie XX i XIX wieku przeciwdepresyjnych właściwości ketaminy dało lekarzom nowe możliwości, a pacjentom nadzieję na skuteczną walkę z chorobą. Jak działa ketamina? Czy dzięki substancji rezultaty rzeczywiście są widoczne? Czym jest ketamina…

CZYTAJ WIĘCEJ
jak rozpoznać depresje

Podejrzewasz u siebie depresję? Sprawdź, czy choroba Cię dotyczy

Liczba osób chorujących na depresję z roku na rok stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. U każdej osoby depresja może przybierać różne formy i dawać inne objawy, jednak nie wolno ich lekceważyć, gdyż nieleczona wyniszcza organizm i może prowadzić do…

CZYTAJ WIĘCEJ
skuteczność leczenia ketaminą

70% skuteczność w leczeniu depresji — do kogo się zgłosić?

Depresja to jedna z najczęstszych chorób psychiatrycznych. W Polsce cierpi na nią ok. 1,5 mln osób, a liczba chorych cały czas wzrasta. Depresja jak każda choroba wymaga leczenia. Nie należy bagatelizować jej symptomów. Skuteczna terapia depresji poprawia komfort życia chorych i zmniejsza ryzyko śmierci.  Co to jest depresja? Depresja to choroba charakteryzująca się patologicznym obniżeniem…

CZYTAJ WIĘCEJ
Fakty i mity na temat stosowania ketaminy w medycynie

Fakty i mity na temat stosowania ketaminy w medycynie

Ketamina to substancja o szerokim zastosowaniu w medycynie. Już od ponad 50 lat jest używana w anestezjologii jako środek znieczulenia ogólnego. Ketamina jest również stosowana w terapii bólu pooperacyjnego oraz u pacjentów onkologicznych z dolegliwościami bólowymi niereagującymi na opioidy. Liczne badania naukowe oraz doświadczenie kliniczne dowodzą, że ketamina wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu lekoopornej depresji,…

CZYTAJ WIĘCEJ
Terapia ketaminowa – na co jeszcze oprócz depresji

Terapia ketaminowa – na co jeszcze oprócz depresji?

Ketamina wykazuje działanie przeciwbólowe, nasenne (sedatywne) oraz amnestyczne (wywołuje niepamięć). Dzięki temu znalazła zastosowanie w anestezjologii jako środek znieczulenia ogólnego. Jednak jak się okazuje, ketamina jest przydatna nie tylko w tej dziedzinie medycyny. Szeroko zakrojone badania naukowe przeprowadzone na początku XXI wieku wykazały, że substancja ta może być również niezwykle pomocna w psychiatrii, zwłaszcza w…

CZYTAJ WIĘCEJ
terapia ketaminą działania niepożądane

Działania niepożądane po podaniu ketaminy – czy jest się czego bać?

Podstawowym sposobem leczenia depresji jest terapia łączona za pomocą leków przeciwdepresyjnych oraz psychoterapii. Jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Szacuje się, że u ok. 30% pacjentów nie dochodzi do ustąpienia objawów zaburzonego nastroju. Szansą dla takich osób jest terapia przy pomocy ketaminy lub esketaminy. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po podaniu tych substancji? Ketamina –…

CZYTAJ WIĘCEJ
depresja a terapia ketaminą

Ketamina – co mówią o niej dane naukowe w kontekście walki z depresją?

Ketamina to lek stosowany od wielu lat w anestezjologii. Jednak jak pokazują liczne badania naukowe, a także doświadczenie kliniczne, preparat wykazuje dużą skuteczność w terapii depresji. Jak działa ketamina? Czy pacjenci cierpiący na depresję mogą wiązać z tym lekiem nadzieje? Jak rozpoznać depresję? Depresja to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Wczesne rozpoznanie i…

CZYTAJ WIĘCEJ
leczenie depresji ketaminą

Depresja do wyleczenia w miesiąc? Sprawdź, jak to możliwe

Depresja to choroba psychiatryczna należąca do zaburzeń nastroju. W Polsce dotyka od 3 do 4% populacji, a ryzyko wystąpienia epizodu depresyjnego w ciągu całego życia wynosi ok. 15%. Z roku na rok liczba chorych wzrasta. Depresja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności oraz przedwczesnej śmierci. Jak każdą chorobę, należy ją leczyć. Skuteczne leczenie depresji wiąże…

CZYTAJ WIĘCEJ
Jak wyleczyć depresję bez przyjmowania antydepresantów

Jak wyleczyć depresję bez przyjmowania antydepresantów?

Depresja to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Wielu pacjentów cierpiących na to schorzenie obawia się skutków ubocznych leków przeciwdepresyjnych. Alternatywą w tym przypadku może być psychoterapia. Jednak nie u każdego pacjenta rezygnacja z leczenia farmakologicznego jest wskazana. Czy wyleczenie depresji bez przyjmowania antydepresantów jest możliwe? Co to jest depresja? Depresja należy do najczęściej występujących schorzeń psychiatrycznych.…

CZYTAJ WIĘCEJ
skuteczność terapii ketaminowej

Czy depresja lekooporna jest do wyleczenia? O skuteczności terapii ketaminowej

Depresja lekooporna stanowi istotny problem terapeutyczny w psychiatrii. Brak odpowiedzi na konwencjonalne leczenie przeciwdepresyjne zmusza do szukania innych skutecznych sposobów terapii. Jednym z nich jest ketamina – lek powszechnie stosowany w anestezjologii. Jak wykazują liczne badania oraz doświadczenie kliniczne, skuteczność terapii ketaminowej jest niezwykle wysoka.  Co to jest depresja lekooporna? Depresja lekooporna stanowi ogromne wyzwanie…

CZYTAJ WIĘCEJ
leczenie depresji ketaminą i esketaminą

Nowe opcje terapeutyczne – leczenie depresji ketaminą i esketaminą

Szacuje się, że około 1,5 miliona Polaków cierpi na depresję. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W 30% przypadków terapia za pomocą konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych okazuje się niewystarczająca. Wówczas rozpoznaje się depresję lekooporną. Aby postawić takie rozpoznanie wymagana jest historia leczenia przynajmniej dwoma klasycznymi lekami przeciwdepresyjnymi w adekwatnych dawkach…

CZYTAJ WIĘCEJ