Ketamina wykorzystywana w leczeniu depresji lekoopornej może przyjmować różne formy. Najpowszechniej stosowane są wlewy dożylne lub aplikowanie donosowe (esketamina) przy pomocy aerozolu. Czym różnią się obydwa sposoby? Wyjaśniamy poniżej!
Formy stosowania ketaminy
W leczeniu depresji wyróżnia się dwa główne sposoby podawania ketaminy. Pierwszym jest ketamina racemiczna, która składa się z dwóch cząsteczek ketaminy – R i S. Podaje się ją w formie wlewu i stanowi ona wsparcie dla standardowej terapii – jest to tzw. off-label use, czyli stosowanie preparatu leczniczego poza wskazaniami określonymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL), aczkolwiek zatwierdzone przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Drugim sposobem jest podawanie donosowe (w formie aerozolu, stosując lek SPRAVATO), do którego wykorzystuje się esketaminę (s-ketaminę).
Oba typy leczenia jest bardzo często łączony z przyjmowaniem doustnych leków przeciwdepresyjnych.
Ketamina R i S – na czym polega różnica?
Mnogość badań klinicznych nad ketaminą nie tylko przytłacza, ale również utrudnia interpretację wyników, w szczególności osobom, które temat znają dość pobieżnie. Ketamina racemiczna jest silniejsza ze względu na działanie na szersze spektrum receptorów w mózgu. Badania ukazują, że efekt przeciwdepresyjny nie jest aż tak zależny od receptora NMDA jak do niedawna sądzono.
Zgodnie z najnowszą wiedzą ketamina racemiczna jest najsilniejszą po elektrowstrząsach, metodą łagodzenia objawów depresji, zaś na drugim miejscu pod względem skuteczności plasuje się, wyżej wspomniana, esketamina. Według aktualnych badań klinicznych najmniej obiecujące rezultaty uzyskuje się podczas stosowania samodzielnej r-ketaminy.
Dawkowanie ketaminy podczas leczenia depresji lekoopornej
Dozowanie ketaminy różni się w zależności od wagi pacjenta i formy podania. W przypadku wlewów dożylnych standardowa dawka wynosi 0,5 mg/kg i jest podawana w określonych interwałach czasowych. Pacjent, który otrzymał ketaminę drogą infuzji, może wrócić do domu po ok. 80 minutach po zakończonym zabiegu. Leczenie depresji ketaminą racemiczną dzieli się na dwa etapy – terapię intensywną (trwa 3 tygodnie, składa się z 6 dawek) oraz terapię utrawalającą remisję (6 zabiegów raz na tydzień, od 4 tygodnia kuracji). Po 12 tygodniach część pacjentów z satysfakcjonującym efektem kończy leczenie. U części pacjentów efekt leczenia jest nietrwały. Wówczas stosuje się terapię podtrzymującą zazwyczaj w formie comiesięcznych wlewów przypominających.
Leczenie esketaminą podawaną donosowo trwa 6 miesięcy i dzieli się na etap indukcji (4 tygodnie, lek podawany dwa razy w tygodniu) oraz dwa etapy podtrzymujące – pierwszy ma miejsce między 5 a 8 tygodniem (jedna aplikacja w tygodniu), natomiast drugi po 8 tygodniach terapii (jedno podanie na dwa tygodnie). Lek SPRAVATO, który stosujemy w naszym Centrum Psychiatrii i Psychoterapii cechuje się bardzo szybkim działaniem, jednak jego działanie jest mniej przewidywalne niż w przypadku dożylnego podana ketaminy racemicznej.
Leczenie depresji lekoopornej w KetamineClinic
Jeśli cierpisz na depresję, która wykazuje oporność na standardowe formy farmako- i psychoterapii, leczenie ketaminą lub esketaminą może okazać się skuteczną alternatywą. Do największych zalet terapii tego typu należą: wysoka skuteczność (ok. 70%), szybkość działania (efekty widoczne czasami już po pierwszym zabiegu), krótkotrwałe skutki uboczne, duże prawdopodobieństwo remisji. Więcej o leczeniu depresji lekoopornej w KetamineClinic dowiesz się tutaj.
.